4. Enerjide Ar-Ge çalıştayında ödül alan “Akıllı Bileklik” projesi!

By

ELDER’in düzenlediği 4. Enerjide Ar-Ge çalıştayında Endoks Energy, ADM ve GDZ EDAŞ ile birlikte yürüttüğü “Akıllı Bileklik” projesi, elektrik alanında ödül alan üç projeden biri oldu. Bu projede geliştirilen ve ürüne dönüştürülen akıllı bileklik ile enerjili hatlara ve hücrelere belirli bir mesafede yaklaşan kullanıcılar titreşim ile uyarılıyor. Ve OG seviyesinde ölümlü iş kazalarının önlenmesi sağlanıyor.

 Akıllı bilekliğin ödülünü EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz verdi.

İş güvenliği alanında sektörde bir ilk; ‘Akıllı Bileklik’

Çalışanların üzerinde taşıyacağı akıllı bileklikler, arızaya müdahale sırasında oluşabilecek risklere karşı çalışanları koruyor. Çalışanlar, yüksek gerilimli ekipmanların bulunduğu mekânlarda dedektör görevi yapan bileklikler ile görsel ve titreşim yolla uyarılacak. Ar-Ge’si ADM ve GDZ Elektrik Dağıtım’a ait olan bu tasarım sektörde bir ilk olarak iş güvenliği alanında bir örnek de teşkil edecek.

Bayramoğlu, “Çalışmalarımızın odağında insan ve toplum var”

ADM Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Ahmet Bayramoğlu, “Şirket olarak uygulamalarımızdaki temel yaklaşımımız insana ve topluma değer katmaktır. Tüm çalışmalarımızın odağında insan var. En değerli varlığımız insan en büyük sermayemiz yine insan. İnsan için çalışıyoruz ve insan ile çalışıyoruz. Bu nedenle projemiz içerik olarak görece küçük ancak Sektörümüz ve insanımız için etkisi ve sonuçları bakımından büyük bir yenilik. Proje can güvenliğini korumaya yönelik yaklaşımımızın bir çıktısıdır. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da sorumluluğumuzun bilinci ile hareket edecek ve AR- GE çalışmalarına ağırlık vereceğiz.” dedi.

Akıllı bilekliğin ödül sahipleri

Yüksel, “İş güvenliği ve inovasyonu odağımıza alıyor; akıllı bileklik ile riskleri en aza indiriyoruz”

GDZ Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Uğur Yüksel ise tören sonrasında Ar-Ge projelerinin ve projelere desteğin önemini vurgulayarak “Bütün faaliyetlerimizde odağımıza aldığımız insana değer ve inovasyon kavramlarını bir araya getirdiğimiz yeni projemiz ‘Akıllı Bileklik’ ile bu ödülü almaktan gurur duyuyoruz. Çalışanlarımızın rahatça ve sürekli üzerinde taşıyacağı, akıllı bileklik ile elektrik dağıtım sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda çıtayı yükseltmiş oluyoruz. Bu alanda yapılacak bütün çalışmalar; her türlü riskin önlenmesini sağlayacaktır. Elektrik dağıtım hizmetinin kesintisiz biçimde yapılması için çalışanlarımız sahada 7/24 hizmet veriyor. İşlemlerini çok defa canlı olarak tabir ettiğimiz enerjili ekipmanların bulunduğu aynı ortamda gerçekleştiriyorlar. Proje kapsamında tasarlanan bileklik, enerjili ekipmanlara kişi güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yaklaşıldığında titreşim ile ve sesli olarak çalışanı uyaracak. Hayata geçirdiğimiz ‘Akıllı Bileklik’ projesiyle iş kazalarının önemli ölçüde önüne geçeceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.


Kaynak : https://www.admelektrik.com.tr/tr/media/bulletins/adm-ve-gdz-elektrik-dagitim-gelistirdigi-akilli-bileklik-ile-ar-ge-odulu-aldi-89


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı konuşması

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News