Yerli Açık Kaynak Kodlu Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi “Ahtapot”

By

ULAKBİM önderliğinde gerçekleştirilmekte olan Ahtapot, tüm kamu ve özel sektor kuruluşlarında kullanılmak üzere dizayn edilen tam teşekküllü bir Açık Kaynak Kodlu Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi projesidir.

Siber güvenlik önlemlerinin başarıya ulaşabilmesi için uyulması gereken önemli kurallardan biri, bilişim sistemi içinde yer alması gereken tüm siber güvenlik bileşenlerinin sisteme dahil edilmesidir.

Ahtapot Ekibi

“Derinlemesine savunma” ya da “çok katlı savunma” olarak Türkçeleştirebileceğimiz “defense in depth” kelimesini özümseyen bir teknolojidir. Kısaca özetleyecek olursak bir kurumda/firmada bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birden çok güvenlik önleminin koordineli olarak kullanılmasıdır. Derinlemesine savunma, saldırganların başarıya ulaşması olasılığını en aza indirir. Saldırgan amacına ulaşmak için gittiği yolda bir güvenlik önlemini atlattığında bir başkası ile karşılaşacaktır. Bu da en azından saldırganın işini zorlaştıracak ve amacına ulaşması için geçen süreyi artıracaktır.

“Ahtapot” Nasıl Çalışır?

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistemdir. Ahtapot, şu özellikleri taşır;

  • İşletim Sistemi Pardus’tur; bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılmaktadır.
  • Açık kaynak kodlu bileşenlerden oluşur; bu sayede denetleyemediğimiz, kimlerle hangi bilgileri paylaştığını bilemeyeceğimiz sistemlerden uzak durulur.
  • Ahtapot; kurulumların, yapılandırmaların ve güncellemelerin kolaylaştırılması için bir merkezi yönetim sistemi barındırır.
  • Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım kılavuzlarına sahiptir.
“Ahtapot” un en önemli özelliklerinden biri Open Source olarak sunulmasıdır.

Artıları Nelerdir?

  • Açık Kaynak Kodlu bileşenler kullanılmaktadır; bu sayede denetlenemeyen ve arka kapı bulundurması muhtemel olan, bununla birlikte pahalı olan siber güvenlik çözümlerine bağımlılığı azaltmaktadır.
  • Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım dökümanları ile, bileşenlerin kullanılması için gerekli bilgi birikiminin ve destek ihtiyacının azaltılması sağlanmaktadır.
  • Merkezi yönetim sistemi ile, bilişim sisteminin farklı noktalarında dağıtık olarak yerleştirilecek siber güvenlik çözümlerinin yönetimi ve yapılandırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Hedef Kitlesi Kimlerdir?

Başta kamu kurumları olmak üzere orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerine sahip tüm yerli kurum ve kuruluşlar, projenin hedef kitlesini oluşturur.

Kaynak: http://www.ahtapot.org.tr/ahtapot.html

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News