Yerli Zırhlı Araç Derman! Özellikler ve Son Durum

By
Mersin’de prototipi üretilen 8 çeker zırhlı askeri lojistik destek aracı “Derman”, TSK’ye hizmet vermeye hazırlanıyor. Yüzde 70’i yerli üretim olan balistik zırh koruma özelliğine sahip araç yüzde 60 dik eğim, yüzde 30 yan eğim gibi zorlu arazi koşullarında Mehmetçik’e en konforlu hizmeti verecek.
Derman

Koluman Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafınca üretilen “Derman” zırhlı askerî lojistik aracı, NATO testlerini tek tek geçerek dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor. Mersin’de önceki gün meydana gelen son testlerde, tam kapasite ile motor gücü denendi. Araca 48 ton yük yüklendi ve arkasına 35 tonluk kamyon bağlandı. Arkasındaki vasıta fren yaparken, Aracımız, hem üstündeki yükü taşıdı hem bağlı aracı çekti. Aynı kontrol asfalt ve kum zeminde tekrarlandı. Ortalama 40 derecelik sıcaklıkta gerçekleşen bu denemelerde Derman, tam not aldı.


Balistik zırh koruma özelliğine sahip 8 çeker araçta, 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir güç üretebilen motor yer alıyor.
“Derman”, TSK’nin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, yüzde 60 dik eğim ve yüzde 30 yan eğim gibi en zor arazi koşullarında hizmet verebiliyor.

NATO’YA DA GİRECEK

Prototipin ardından üretilmeye başlanan ikinci aracın da bu sene içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, Derman’ı zırhını, NATO standartlarında ‘Level 2’ olarak ürettiklerini, bununla birlikte ‘Level 3’ ve ‘Level 4’e taşımak için çalışmaları olduğunu belirtti. Saltık, “Bu aracı sadece TSK’ya değil aynı zamanda diğer NATO ordularına sunmayı da arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News