BİOSYS FİRMASI YERLİ SOLUNUM CİHAZILARI SERİ ÜRETECEK

By

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte sağlık ekipmanlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye’de de pilot düzeyde üretilen ve başarıyla kullanılan yerli yoğun bakım Solunum Cihazları seri şekilde üretilmesi için harekete geçildi. Türkiye’de uygulanan Ar-Ge politikaları ile ortaya çıkan teknoloji girişimi firması BİOSYS’in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri pilot düzeyde üretildi ve ülkemizde başarıyla kullanılıyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, cihazın daha fazla üretilmesi için harekete geçmesi için bir kampanya başlattı ve 250 adet sipariş verdi.  Arçelik de firmaya alt yapı desteği verecek.

Dünyada solunum cihazları ihtiyacı varken Türkiye’deki kapasitenin buna yetiyor olmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Varank, sağlık alanında da “Milli Teknoloji Hamlesi”nin başarılacağına inandıklarını dile getirdi.

Koronavirüse yönelik aşı ve ilaç geliştirilmesi kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezine bağlı Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünün oluşturduğu bir platform bulunduğuna işaret eden Varank, burada, Türkiye’de daha önce aşı ve ilaç konusunda çalışmış bütün paydaşları topladıklarını söyledi.

BİOSYS Biyomedikal alanında uzman mühendisler ve uzman doktorlar ile ileri seviye medikal cihazların AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir.AR-GE çalışmaları Tübitak tarafından desteklenmektedir.

2012 yılında Milli Medikal Sistemler vizyonu ile kurulan şirket 5 yıllık AR-GE çalışmaları sonucunda ileri düzey ilk yerli mekanik ventilatörü yanı solunum cihazları üretmiştir.

Aerial no.1

Biyovent Yoğun Bakım Tipi Mekanik Solunum Cihazları tümüyle milli imkanlarla tasarlandı ve imal edildi. Biyovent 5 yıllık AR-GE çalışması sonucu, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Bilkent Üniversitesi Cyberpark destekleriyle üretildi. 5 yıllık tasarım, üretim ve test süreci savunma sanayinden mühendisler ve ileri solunum fizyolojisi bilen doktorların ortaklaşa çalışması ile başarıyla sonuçlandı. Yoğun bakım ve reanimasyon birimleri için tasarlandı ve üretildi.

Kaynaklar:

www.biosys.com

www.yenisafak.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News