Yerli Tabanca “METE”

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan özgün yerli tabanca “Mete”

By

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan özgün yerli tabanca “Mete”nin sayısı 200 bini aştı.

Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen özgün yerli tabanca Mete’nin, güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe alındı.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşme imzalayan Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ “TP9 SF Mete”, Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ise “SAR9 Mete” tabancalarını üretiyor.

Yerli Tabanca METE: SAR9 Mete

Yapısal Özellikler

Sarsılmaz’ın geliştirdiği ve ürettiği SAR9 Mete ise, iğne ateşlemeli, hafif, yeni nesil polimer gövdeli bir hizmet tabancası olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcı ergonomisi ön planda tutulan silahta, özel çalışmalar sonucu geliştirilen üç farklı boyutta değiştirilebilir kabza mevcut. Tek hareketli emniyetli tetik sayesinde yanlışlıkla ateş almanın önüne geçilen tabancanın gövde imalatında, ağırlığın azaltılması için kompozit polimer tercih edildi. SAR9 Mete, 9×19 mm Parabellum mühimmatları ateşleyebilmekte ve kullanıcıya 15 veya 17 fişek kapasiteli şarjör seçeneği ile teslim edilmekte. 193 mm uzunluğunda, 140 mm yüksekliğinde ve 37 mm genişliğinde olan tabanca, 113 mm uzunluğunda soğuk dövme metoduyla üretilmiş çelik alaşım namluya ve eldivenle kullanıma olanak sağlayan yapıda tetik korkuluğuna sahip. Modüler yapısı sayesinde sağ ve sol el kullanımına uygun yapıda olan tabancada, namlu altında lazer işaretleyici ve taktik fener gibi ekipmanların kullanımına uygun yapıda Picatinny ray da mevcut. Hafif yapısıyla dikkat çeken tabancanın boş ağırlığı ise 790 gram.

TP9 SF METE:

  • Yönü Değiştirilebilir Şarjör Kilidi
  • TRUGLO Tritium Gez Arpacık Seti (SF METE PRO)
  • 3 Nokta Beyaz Gez Arpacık Seti (Standart)
  • MIL-STD-1913 Picatinny Ray
  • Değiştirilebilir Mag-Well Uyumlu Arka Kabze (2 Boy)
  • Hazne Dolu Göstergesi
  • İğne Kurulu Göstergesi
  • Mikro Refleks Nişangâh Uyumlu

Özellikle doğrudan hareket tarzı akın ve küçük ölçekli taarruzlar gibi hassas görevler icra eden özel kuvvet operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. 15 ve 18 fişek kapasiteli şarjörlerle beraber gelmektedirler.

SAR9 METE

SAR9 METE:Sarsılmaz silahları, atış sporu, polis ve ordu için modern hafif silah imalinde kazanılan deneyimlere uygun bir şekilde son teknoloji ile üretilmektedir. Silahınız mekanik kilit sistemli olup yarı otomatik ateşleme sistemiyle çalışmaktadır. Single Action (SA-Tek Hareketli) özelliğine sahiptir. Otomatik iğne emniyeti, tetik emniyeti gibi üstün emniyet
mekanizmaları ile donatılmış olup güvenle taşıyabileceğiniz bir tabancadır. Rahat nişan alınabilir nişangah düzeni, değiştirilebilir ergonomik kabze sırtlığı ve yan kapakları sayesinde hedefi hassasiyetle tespit etmek ve ateşleme yapmak mümkündür.

Sarsılmaz - SAR 9
SAR9 METE

Kaynaklar: www.canikarms.com/tr

www.sarsilmaz.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News