BİOSYS YERLİ SOLUNUM CİHAZI

By

Türk mühendislerinin emeği ve alın teriyle yapılan yerli yoğun bakım solunum cihazı bütün testleri başarıyla geçti. BioSys tarafından geliştirilen solunum cihazının ilk prototipi Aselsan ve Baykar işbirliği ile tasarlandı ve test edildi.

BU KADAR KISA ZAMANDA NASIL GERÇEKLEŞTİ ?

Günümüzün hastalığı koronavirüsün yol açtığı en büyük rahatsızlıklardan birisi de solunum güçlüğü. Hastalığın ilerleyen safhalarında bazı hastaların solunum cihazına bağlanması gerekiyor. İşte bu noktada Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, üreticiler ile girişimcileri bir araya getirdi. Üretici firmalar girişimcilere her türlü desteğini sağladı ve yerli solunum cihazının üretimi için kollar sıvandı.

Elbirliğiyle tamamlanan solunum cihazları

“DÖRT BÜYÜK FİRMA BİR ARAYA GELDİ”

Yerli solunum cihazı 4 büyük firma Arçelik, ASELSAN, Baykar ve Biosys tarafından geliştirilmeye başlandı. Süreç Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı’nın liderliğinde gerçekleşti.

60’ı Arçelik, diğer 60’ı ASELSAN ve Baykar mühendisi olmak üzere 120 mühendis gecesini gündüzüne kattı. İşte solunum cihazı için kolları sıvayan dört büyük firma yetkililerinin yaptığı açıklamalar

Biosys Biyomedikal Kurucusu ve Genel Müdürü Cemal Erdoğan:Sanayi Bakanlığı’mızın yoğun bir koordinasyonuyla, kendi alanında dev 3 firma bir araya gelip dünyanın peşinde olduğu bu solunum cihazlarının seri üretimini başarıyla tamamladık. Ülkemize ve tüm insanlığa rahat bir nefes aldırmak için varız.

HAYATIMIN EN GURURLU ANI
Arçelik Üretim ve TeknolojidenSorumlu Genel Müdür YardımcısıOğuzhan Öztürk: Hayatımızdaki en gururlu an. İki haftada üretilebilir ve çok güvenli bir prototipi yaptık. Bunu 4 haftada seri üretilebilir hale getirdik.Şu anda ayda 5 bin adet üretilebilir kapasiteye ulaşmış durumdayız.Arçelik’te her süreçten sadece araştırma-geliştirmeden değil, üretimden, üretim teknolojilerinden, kalıp haneden, satın almadan 100 tane mühendis, hayatlarının en keyifli uykusuz gecelerini yaşadılar.7 gün 24 saat çalıştılar.

BAŞKAN BİZE GÜVEN VERDİ
ASELSAN Yönetim KuruluBaşkanı Haluk Görgün: BaşkanErdoğan Türk gençliğine, Türk mühendislerine ve Türk sanayicilerine her zaman güvendi.Bu güveni çok anlamlı bir ürünü hep birlikte ortaya çıkmış oldu.Bizlere verdiğiniz bu fırsat için saygı ve hürmetlerimi ve tüm çalışanlarımız adına teşekkürlerimizi sunuyorum.

“TAM BİR SEFERBERLİK RUHUYLA GERÇEKLEŞTİ”

Selçuk Bayraktar, Erdoğan’ın projeyi günbegün takip etmesi sayesinde bugün ilk ürünlerin teslim noktasına geldiğini belirterek, 120’den fazla mühendisin çalışmalarıyla ortaya çıkan cihazlara ilişkin şunları söyledi:

“Bu tam bir milli seferberlik ruhuyla yapıldı. 4 Türk şirketi bir araya geldi, hatta mühendislerimiz, buradaki takım arkadaşlarım, ‘Bizi bir odaya kapatın, başarana kadar çıkarmayın’ dediler. Tam bir seferberlik ruhuyla gerçekleşti. İnşallah da mayıs ayının sonuna kadar 5 bin adet cihazı vermiş olacağız.

Türkiye, savunma sanayisinde son 15 yılda yapılan atılımlarla dünyanın parmağıyla gösterdiği bir ülke haline geldi. Yerlilik yüzde 15’lerden yüzde 70’lere vardı. İnşallah yüksek teknolojili medikal cihazlarda da kıvılcım olur, Milli Teknoloji Hamlesi’yle bu dönüşüm devam eder ve ülkemiz hak ettiği yere gelir. Bugün zaten dünyanın üretimde de, tedarikinde de çok zorluk çektiği cihazı içerideki komponentlerine, dışarıdan tedarik edilemeyen komponentlerine varıncaya kadar yerli olarak üretmiş olduk. Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, tüm paydaş kurumlara teşekkürlerimi iletmek istiyoruz.”

Selçuk Bayraktar’ın Tweeti

YERLİ VE MİLLİ SOLUNUM CİHAZIMIZIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Solunum Cihazımızın Özellikleri

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Hot News